Evrenin Muhteşem Fotoğrafçıları

fotoğraf’evreni projesi, daha önce iki defa yayına alınmış ancak yoğunluğumdan dolayı devam ettirilememiştir. İş yoğunluğum, artık eskisi gibi fotoğraf çekemememe bile sebep olmuşken fotoğrafa olan tutkum hiçbir zaman değişmedi. Fotoğrafla bağımı koparmamak adına fotoğraf’evreni projesini hep önemsedim ve aklımın bir köşesinde foto blog projesi sürekli döndü durdu. Çareyi bu projeyi, Ağustos 2016 itibarıyla kişisel blogum e-vren günlüğü’nün içine dahil etmekte buldum. İnanıyorum ki e-vren günlüğü’nün enerjisi, hayalini kurduğum fotoğraf’evreni projesinin yeşermesine büyük katkı sağlayacak.

Geçen 2 denemede 2015’in Ödüllü Fotoğrafçıları listesi süreç içinde güncellenmekteydi ve doğal olarak henüz tam bir liste değildi. Bu süreçte ismini o listede göremediği için blog üzerinden, sosyal medyadan veya e-posta aracılığıyla sert tepkilerde bulunan ‘ödüllü fotoğrafçılar’ oldu. Amatör ruhlu bir fotoğraf sevdalısı olarak tamamen kişisel uğraşlarla ve gönül vererek yayına hazırladığım fotoğraf’evreni projesinin bu çerçevede değerlendirilmesini rica ediyorum.

‘Ödüllü Fotoğrafçılar’ listesinin Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun resmi internet sitesindeki fotoğraf yarışmaları sonuçlarına göre hazırlandığını ve sadece TFSF onaylı fotoğraf yarışmalarında dereceye girenlerden oluşturulduğunun altını bir kez daha çizmekte fayda var. Listede yer alan fotoğrafçıların ödülleri, TFSF’nin resmi internet sitesi üzerinden de rahatlıkla teyit ettirilebilir. Yayımlanan listelerde herhangi bir eksiklik veya yanlışlık varsa bana ulaşarak bunun düzeltilmesini sağlayabilir hatta listeleri gönül rahatlığıyla kopyalayarak farklı sitelerde yayımlayabilirsiniz. ‘Ödüllü Fotoğraçılar’ listesinin adil olmadığını, gerçeği yansıtmadığını düşünüyorsanız siz de benzer bir çabayla en doğru listeyi hazırlayarak kendi blogunuzda veya sitenizde yayımlayabilirsiniz.

Geçmişte tattışılan bir konuya hakkında da son bir not: Evren’in Muhteşem Fotoğrafçıları, şahsi olarak benim kullandığım bir ifadedir. e-vren dünyası sınırları içindeki tanımlar sadece beni bağlar. Siz, bu listedekilere veya kendinize ‘Türkiye’nin en iyi fotoğrafçısı’ diyebilirsiniz.

Yorumlara kapalıdır