Fotoğrafçı Mustafa Güral Kimdir?

mustafa_gural

Türkiye’nin ödüllü fotoğrafçıları arasında yer alan ve aynı zamanda AFIAP unvanına sahip Mustafa GÜRAL’ın asıl mesleği psikolog.

1980 Samsun Vezirköprü doğumlu olan Güral, 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu ve şu an  Samsun’da özel bir hastanede Psikolog olarak görev yapıyor.

Fotoğraf Kültür ve Sanat Derneği FOKUS’da bir dönem Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Güral, aynı zamanda dernekte temel ve ileri düzey fotoğraf eğitimleri vererek; fotoğraf okumaları yaparak; sergiler açarak ve yarışmalar düzenleyerek nitelikli fotoğrafın geniş kitlelere yayılmasına katkı sağladı.

Ulusal ve uluslararası çapta birçok fotoğraf ödülünün sahibi olan Güral, 2012 yılında FIAP‘a (nedir?) yaptığı başvuru kabul edilerek AFIAP unvanının da sahibi oldu.

Mustafa Güral’ın kullandığı fotoğraf makinesi ve lens modelleri:

Mustafa Güral şu an Sony A7r2 fotoğraf makinesi ile Sony Fe 16-35mm F4 Oss Lensi kullanıyor. Geçmişte sırasıyla geriye doğru Sony A7ii, 5DM3, Canon 5D Mark 2, Canon EOS 400D, Sony DSC H1 fotoğraf makinelerini kullandı.

Mustafa Güral, fotoğrafla olan bağını şu cümleleriyle ifade ediyor:

Fotoğrafı bir anlatım dili olarak benimsemem ve nitelikli fotoğraf çekmeye başlamamın ilk basamağını Üniversitede aldığım Sinema-TV dersi olarak görüyorum. Ardından hayatın içinden “An” kovalamak benim için refleks oldu. Bu refleks ile bazen kritik bir an peşinde bazen kurgusal bir çalışmada bazen de ışığın yeryüzünde oynadığı oyunları yakalarken buldum kendimi. Fotoğrafı arama çabasının her zaman iyi fotoğraf elde etmek için olmaması gerektiğini düşünüyorum bu bir idmandır, çoğu kez doğru fotoğrafı yakalamak adına yapılan. Fotoğrafçının da egzersize ihtiyacı vardır, iyi fotoğraf çıkmayacağını düşündüğüm fotoğraf gezilerinde de bulunmayı istemem bu yüzdendir, gün içinde sürekli yanımda bir fotoğraf makinesi bulundurmayı seçmem de.

Mustafa Güral, fotoğrafevreni tarafından yayımlanan 2015’in Ödüllü Fotoğrafçıları Listesinde de 5 ödülüyle yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir